41-erių televizijoje dirbančios Ilonos sprendimas kreiptis į plastikos chirurgus nebuvo spontaniškas: „Jaučiau, kad veidrodyje matomas vaizdas vis dažniau neleidžia man atsipalaiduoti. Pradėjau dažnai galvoti apie tai, kaip atrodau, jaudintis ir dėl vaizdo kadre – būkime atviri, kameros išryškina visus trūkumus, tad tenka mokytis juos maskuoti. Tačiau gyvenimas yra per trumpas ir per gražus, kad nuolat kovotume su savo kompleksais. Aplink mus tiek nuostabių dalykų, kuriuos verta pamatyti, todėl norėjau atsikratyti nereikalingų minčių apie savo išvaizdą ir vėl jaustis laisvai.“
Ilona savo pokyčius patikėjo plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojui dr. Justinui Grašiui, praėjusiais metais grįžusiam iš Vokietijos, kur jis devynerius metus tobulino plastinės chirurgijos žinias ir įgūdžius. Televizijos laidų vedėja kreipėsi ieškodama sprendimo, kaip nuo veido pašalinti nuovargį ir pagražinti pasmakrę. Kad būtų pasiektas geriausias rezultatas, nuspręsta atlikti plastinę veido operaciją, per ją pakelti vokai, antakiai ir kakta bei pašalintas riebalų perteklius pasmakrės zonoje. „Nepatyrusi akis būtų nepamačiusi, tačiau pastebėjau, kad pacientė dažnai įtempia kaktos raumenis ir laiko pakeltus antakius, dėl to formuojasi horizontalios raukšlės. Šiuo atveju botulino toksino injekcijos nebūtų ilgalaikis sprendimas – nors raukšlės kuriam laikui dingtų, Ilona prarastų savo atvirą žvilgsnį. Nusprendėme, kad operuodami ne tik atliksime vokų plastiką, bet ir pakelsime antakius ir kaktą. Tai leis išlaikyti mimiką, tačiau nebereikės nuolat laikyti pakeltų antakių, o raukšlelių kaktos zonoje sumažės“, – operacijos pasirinkimus aiškina gydytojas.
Ilona pripažįsta, kad pasiryžti tokiai operacijai reikėjo, tačiau apsisprendus ir sužinojus, kaip viskas vyks, jokių baimių nebeliko. „Artimieji mane palaikė ir drąsino. Po operacijos jaučiausi labai gerai, net neprireikė gydytojo išrašytų vaistų skausmui malšinti. Patinimai slūgo greičiau, nei tikėjausi, o mėlynių beveik ir nebuvo“, – pooperacinį laikotarpį prisimena moteris. Šie pokyčiai, pasak džiaugsmu švytinčios Ilonos, suteikė daugiau drąsos ir pasitikėjimo savimi. Toks žingsnis padėjo suprasti, kad pokyčių atidėlioti neverta: „Gyvename tik vieną kartą. Džiaugtis savimi svarbu, nes kai žmogus nemyli savęs, labai sunku jį mylėti ir kitiems. Išvaizdos trūkumai neturi užvaldyti minčių, o jei taip yra, reikia kažką keisti.“
Tiems, kurie norėtų išvaizdos pokyčių, tačiau nedrįsta pagalvoti apie plastines operacijas, Ilona pataria nebijoti bent jau pasikonsultuoti su specialistais. Profesionalų atsakymai į visus rūpimus klausimus padės nuspręsti, ar verta ryžtis tokiems pokyčiams. „Man patiko klinikos „Fi Clinica“ specialistų požiūris į klientą ir atidumas, supratau, kad man bus skirta tiek laiko, kiek jo reikės – į visus klausimus buvo atsakyta maloniai ir išsamiai. O Justinas pasirodė labai profesionalus gydytojas, bet kartu ir paprastas bei mielas žmogus. Jis nestokoja empatijos savo pacientams, šio jauno gydytojo patirtis ir pasiekimai paliktų įspūdį bet kuriam. Esu labai patenkinta“, – apie kliniką ir pažintį su gydytoju pasakoja Ilona.
Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Justinas Grašys praėjusiais metais iš Vokietijos sugrįžo į Lietuvą. Beveik prieš dešimtmetį į užsienį jis išvyko atlikti medicinos studijų internatūros, ten susitiko su profesoriumi, internatūros pabaigoje pasiūliusiu po egzamino sugrįžti į Vokietiją dirbti ir įgyti plastinės chirurgijos gydytojo specialybę. „Turėdamas patirties Lietuvoje jau galiu pasakyti, kad pacientai Vokietijoje ir čia labai skiriasi. Lietuvoje pacientai kreipiasi turėdami konkrečius ir dažniausiai pagrįstus norus, priima ir supranta specialistų rekomendacijas. Sakyčiau, kad lietuvaitės dėl plastinių veido operacijų kreipiasi anksčiau ir nedelsia pastebėjusios gyvenimo kokybę prastinančius trūkumus. O Vokietijoje daugumos pacientų, svarstančių apie veido operaciją, amžius siekia 50 ir daugiau metų“, – pacientų skirtumus vardija gydytojas.
Brandesnį amžių dažniausiai išduoda veide matomas riebalinių audinių persiskirstymas – jie pamažu slenka žemyn, kaupiasi apatinėje veido dalyje ir pagurklio srityje. Taip pat laiko ženklus rodo atsiradęs odos perteklius bei plonėjanti oda, kurioje išryškėja raukšlės. Kai kuriuos senėjimo požymius galima pašalinti arba pristabdyti injekcijomis, tačiau jas reikia kartoti kas kurį laiką ir kartais verčiau rinktis operaciją: „Jei kalbėtume apie pasmakrės zonos korekciją, kartais injekcijų reikia tiek, kad kaina artėja prie operacijos sumos, šios srities pakitimai – labai individualūs. O kalbant apie vokų korekcijas, alternatyva tarp injekcijų ir operacijos galėtų būti riebalinio audinio, papildyto savomis kamieninėmis ląstelėmis, injekcijos. Šios ne tik užpildo tūrį, bet ir padeda odai atsinaujinti“, – informuoja specialistas.
Pasak jo, vokų plastika, kuri buvo atlikta ir Ilonai, yra viena populiariausių jo daromų operacijų. Dauguma pacientų dėl šios operacijos į kliniką kreipiasi 40–45 metų, tačiau pasitaiko ir išimčių. „Būna, kad dėl užkritusių vokų kreipiasi jauni pacientai, tarkim, 22-ejų metų. Jaunesnių pacientų užkritę akių vokai nėra laiko palikta žymė, tai įgimtas bruožas, todėl tokiais atvejais labai svarbu išaiškinti, kad operacija ne tik pašalins odos perteklių, bet ir gali pakeisti veidą, akių tipą“, – apie vokų plastiką pasakoja Justinas. Kalbėdamas apie kitą Ilonos operaciją – antakių pakėlimą, gydytojas pastebi, kad dažnai pacientai, kurių antakiai pakritę, aplinkinių apibūdinami kaip pavargę, liūdni ar net rūstaus veido. Antakių pakėlimas atveria akis ir suteikia žmogui draugiškesnį, šiltesnį žvilgsnį, padeda išlyginti horizontalias kaktos raukšles, kartais po tokios operacijos nebereikia atlikti viršutinių vokų plastikos.
Plastikos chirurgas pabrėžia, kad gerai atliktos plastinės operacijos aplinkiniai turėtų nepastebėti, veikiau domėtis, kur buvęs pacientas atostogavo, kad atrodo taip puikiai pailsėjęs. Prastai atliktą vokų operaciją išduoda akivaizdžiai ištempta oda, suapvalėjęs apatinio voko kraštas ir išorinis akies kampas bei randai. „Kaip ir dauguma kitų, turiu profesinę ligą stebėti ir analizuoti žmones, kuriems galėjo būti atliktos operacijos, pastebiu neprofesionalų darbą. Tačiau labai svarbu tokius pastebėjimus pasilaikyti sau, o kai apsilanko pacientas, pirmiausia išklausyti jo norus, nes mūsų darbas – padėti žmogui džiaugtis, labiau pasitikėti savimi ir dažniau nusišypsoti sau veidrodyje.“
„Savo būseną prieš ir po apsilankymo „Fi Clinica“ galiu palyginti su labirintu – ilgai klaidžiojau, o tada buvau paimta už rankos ir nuvesta tiesiu keliu į save tokią, kokia visada norėjau būti.“
Užsakymo nr.: PT_67034