Astrologė ir kvepalų ekspertai pataria, kaip išrinkti dovanų kvepalus

Sako, kad tikimybė išrinkti kitam žmogui tinkamus ir patinkančius kvepalus yra beveik tokia pat, kaip iš tamsaus maišo, pilno gyvačių, ištraukti vienintelį ten esantį ungurį. Ir vis dėlto prieš Kalėdas daugybė žmonių, ypač – vyrų, plūsta į parfumerijos parduotuves ieškodami kvepiančios dovanos. Kaip neprašauti pro šalį renkant dovanų kvepalus?

Ką sako žvaigždės?

Esu racionalus žmogus, tad labiausiai pasitikiu skaičiais. O kas gali tiksliau įvardinti žmogui tinkamus kvapus nei astrologai? Nejuokauju. Juk jie geba viską išskaičiuoti ne tik valandų, bet ir minučių tikslumu. Tad pirmiausia traukiu pas astrologę Laną Kutkytę. Paaiškėja, kad rinkdami žmogui kvepalus turime atkreipti dėmesį ne tik į tai, kur jo gimimo metu buvo Saulė, bet ir – Venera, Mėnulis.

„Kvapu bandome paryškinti ženklo, kuriame žmogui gimstant buvo Saulė, savybes. Ar aromatas tiks, priklauso ir nuo to, kiek žmogus yra tipiškas savo ženklo atstovas, – sako astrologė. – Į Saulės padėtį svarbiau atsižvelgti renkant tuos kvepalus, kuriais žmogus kvepinsis darbe, – mat tai lemia, koks žmogus atrodo kitiems. Pavyzdžiui, Svarstyklių ženklo atstovams tinkami aromatai suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, energijos, charizmos. Tarp netinkamų natų – ramunėlės, kriaušės, vanilė, tai, kas pernelyg saldu. Apskritai šio ženklo atstovams geriau jokių kvepalų nei prasti.“

Jei norime parinkti ne tai, kas padėtų sukurti įvaizdį, o tai, kas džiugintų žmogaus sielą, reikėtų išsiaiškinti, kokiame ženkle jam gimstant buvo Venera. „Tai rodo, ką asmuo mėgsta, kas jam yra malonu, kokie daiktai patinka. Jei norime, kad aromatas suteiktų daugiau ramybės, jaukumo, reikėtų atsižvelgti į Mėnulio padėtį žmogui gimstant. Tai rodo, kaip asmuo elgiasi namie, su šeima, ko jam reikia, kad atsipalaiduotų.“

Kokie kvepalai tinka pagal Zodiako ženklą
Pataria astrologė Lana Kutkytė

Avinas. Mėgsta ryškius ir intensyvius kvapus. Tinka raudonos rožės, imbierai, gvazdikėliai, pipirai, šafranai, citrusiniai vaisiai. Nelabai patinka vanilė, šokoladas, medus, ramunėlės, čiobreliai.

Jautis. Mieliausi natūralūs gamtos aromatai: žalio miško, gėlių, vanilės, jazminų, čiobrelių, ramunėlių, šalavijų, vaisių, uogų. Verčiau vengti: pipirų, muskuso, šafrano, pernelyg intensyvių kvapų.

Dvyniai. Jie nori išbandyti viską. Tinkamiausi: mandarinų, greipfrutų, citrinžolių, bijūnų, pušų, mėtų, kedrų, muskuso ir riešutų kvapai. Vengti monotoniškų, nuobodžių ir sunkių aromatų.

Vėžys. Dominuoja švelnumas ir moteriškumas. Tiks levandų, lelijų, lotosų, orchidėjų, jazminų, našlaičių kvapai. Atstumia aštrūs, gvazdikėlių, šafranų, pipirų, citrinų.

Liūtas. Mėgsta prašmatnius, karališkus kvapus. Tinka lotosai, orchidėjos, rožės, cinamonas, šafranas, levandos, santalai, lelijos, citrusai. Netinka kasdieniški, ypač – ramunėlių, anyžių.

Mergelė. Svarbiausia ekologija ir kokybę atitinkanti kaina. Tinka kedrų, šalavijų, melisų, pušų, mėtų, citrinžolių, mandarinų, bijūnų, alyvų. Nemėgsta pakalnučių, jazminaičių, saldžių kvapų.

Svarstyklės. Mėgsta rafinuotą klasiką ir eleganciją. Tinka rožių, narcizų, imbierų, orchidėjų, levandų, alyvų, čiobrelių, lelijų, pušų, kedrų kvapai. Netinka ramunėlių, kriaušių, vanilės.

Skorpionas. Kuo paslaptingiau, tuo geriau. Tinka rožių, orchidėjų, levandų, lotosų, kiparisų, muskuso, kedrų, kaštonų, smilkalų kvapai. Netiks valerijono, medaus, vaisių ar uogų.

Šaulys. Svarbiausia, kad nebūtų nuobodu. Tinka mėtų, rožių, muskuso, levandų, mirų, šalavijų, pušų, kedrų, orchidėjų, imbierų, pipirų aromatai. Netraukia melisų, bijūnų, našlaičių, čiobrelių.

Ožiaragis. Solidu, bet kuklu. Tinka anyžių, gvazdikėlių, kiparisų, pušų, mairūnų, magnolijų, cinamono, muskuso, kedrų, bazilikų, lelijų kvapai. Vengti vanilės, šokolado, saldžių vaisių, uogų.

Vandenis. Mėgsta naujoves, retus aromatus. Bandykite pasiūlyti cinamono, arbatmedžių, santalų, bergamočių, lotosų, orchidėjų kvapus. Netiks populiarūs: rožių, levandų, jazminų.

Žuvys. Svajingos, subtilios ir poetiškos. Joms tiks vandens lelijų, lotosų, aguonų, švelnių gėlių ir vaisių aromatai. Netiks muskusas, cinamonas, imbieras, juodieji pipirai, pernelyg stiprūs kvapai.

Dovanokime emocijas

Matau, kad vien žvaigždžių nepakaks, tad kreipiuosi pagalbos į kvepalų ekspertę, tinklaraščio „Minervos blogas“ autorę Rimantę Budrytę-Kvietkauskienę. „Kvepalai yra viena rizikingiausių dovanų. Juk uoslė – itin individualus pojūtis. Tai, kas vienam atrodo tobula, kitam gali sukelti didelį nusivylimą, – sako ji. – Išrinkti tinkamą šaliką kur kas paprasčiau. Vis dėlto – ir kvepalus įmanoma. Svarbiausia jų ieškant suprasti, kad dovanoji ne kvepiantį skystį ar kūno priežiūros priemonę, o savo požiūrį į tą žmogų. Jei įteiki tokius, kurie reklamuojami kiekvienoje autobusų stotelėje, arba tokius, kuriems šiuo metu taikoma gera akcija, parodai, kad renkiesi tai, kas patogiausia, bet negalvoji apie žmogų.“ Pasak jos, ši išeitis įmanoma tuo atveju, jei minėti kvepalai yra Kalėdų Seneliui skirtų pageidavimų sąraše.

Rimantė sako, kad įteikdami kvepalus pirmiausia dovanojame emociją, tad reikėtų galvoti ne tiek apie tai, kas ir koks žmogus yra, o apie tai, ko norime jam palinkėti, ką suteikti „Šaltuoju sezonu labai tinka aromatai, sukuriantys vadinamąjį šaliko efektą, – tie, kurie suteikia saugumo, jaukumo. Ir visai nesvarbu, kad iki tol žmogus į šiuos kvepalus žiūrėjo skeptiškai, – teigia kvepalų ekspertė. – Geriausia rinktis tai, kas kvepia namais, pyragu, uogiene.“

O jei manome, kad apdovanojamam asmeniui praverstų truputis seksualumo, geidulingumo? Rimantė nusijuokia ir sako, kad moteris, dovanojanti kitai moteriai seksualumą, gali atrodyti kiek dviprasmiškai, bet vyrai, žinoma, tai gali daryti. „Tarp populiariausių afrodiziakų minimi muskusas ir ambra. Taip pat – konditerinių gaminių, tarkim, šokolado, vanilės, kvapai, – sako tinklaraštininkė. – Beje, esu girdėjusi istoriją apie vyrą, kuris atėjęs į kvepalų parduotuvę paprašė dviejų seksualumo suteikiančių kvepalų buteliukų: vieną pirko žmonai, kitą – meilužei.“ Tyliai pagalvoju, kad toks sprendimas išties gudrus: niekada negrįši namo dvelkdamas svetimais moteriškais kvepalais.

Jei norime dovanoti ne emociją, o tai, kas labiau pabrėžtų asmenybę, įvaizdį, reikėtų atsižvelgti į žmogaus pareigas, profesiją. „Avangardiniai, drąsūs (tarkim, su metalo nata) kvepalai tinka menininkams, bet aukštakulnius, klasikinį kostiumėlį dėvinti ir garažu kvepianti įmonės vadovė atrodytų labai keistai. Beje, ne ką geriau, jei ji kvepia naminiu pyragu, uogiene ar kompotu, – sako R. Budrytė-Kvietkauskienė. – Deja, Lietuvoje gana dažna, kad įvaizdis, pareigos ir kvepalai yra nuėję visiškai skirtingomis kryptimis, kad visa kuria disharmoniją. Kartais geriau nesikvėpinti išvis, nei verslo derybų metu kvepėti pyragu. Kvapas veikia nesąmoningai, tad nereikia stebėtis, kad partneriai neįvertino jūsų rimtai, nors buvote puikaus pasirengęs, kalbėjote griežtu tonu. Ar aromatas žmogui patiks, pasak ekspertės, priklauso ir nuo kultūrinių tradicijų. „Tik gėlių kvapus visų kultūrų žmonės suvokia kaip malonius, – sako ji. – Štai skandinavai mėgsta švelnias citrusinių vaisių, šaltumo suteikiančias natas, o arabų šalyse taip kvepėti moteriai būtų visiškas nesusipratimas.“

Ekspertė siūlo atsižvelgti ir į amžių. Kai kurie aromatai ant brandžios odos neatsiskleidžia taip gerai, kaip ant jaunos, tad neverta tikėtis, kad pasirinkusi tuos pačius kvepalus kaip prieš 20 metų kvepėsi taip pat. Neignoruokite ir žmogaus asmeninio gyvenimo pokyčių, mat uoslė kaip niekas kitas geba atgaivinti prisiminimus. Nieko gero, jei moteriai dovanoti kvepalai jai primins mylimą, bet neseniai „sudie“ pasakiusį žmogų.

O kaip dėl kainos? „Žinau, kad yra žmonių, kurie savo vertę ir kito žmogaus meilės dydį matuoja pinigine dovanos išraiška. Vis dėlto manau, kad svarbiau yra įdėtos pastangos pažinti žmogų ir suprasti, ko jam reikia, – teigia Rimantė. – Neseniai dariau eksperimentą, ar įmanoma rasti kvepalus iki 20 eurų, kurie būtų verti kvepintis. Radau internete. Kad rastum tikrų šedevrų už tokią kainą, turi būti šios srities žinovas, bet neblogų kvepalų iki 50 eurų išties yra.“
Negalintiems apsispręsti, ar jiems patinkantis aromatas nesuerzins kito žmogaus, kvepalų ekspertė siūlo saugesnį variantą – nupirkti panašaus aromato namų kvėpiklį ar žvakę. „Vis dėlto manau, kad geriau rizikuoti ir nepataikyti, negu rinktis saugų ir universalų variantą“, – reziumuoja „Minervos blogo“ autorė.

Universalūs kriterijai renkant dovanų kvepalus
Pataria Rimantė Budrytė-Kvietkauskienė, tinklaraščio „Minervos blogas“ autorė, kvepalų ekspertė

Pagal amžių. „Jaunoms merginoms labiau tinka tai, ką juokais galima pavadinti kompotu – lengvi gėlėmis, uogomis, muskusu, kriaušėmis dvelkiantys kvepalai. Brandžioms moterims tinka gilesni, sudėtingesni aromatai.“

Pagal veiklą. „Darbe geriausiai dvelkti santūriu, klasikiniu aromatu. Tai galėtų būti šiprai, klasikinės kompozicijos – gėlių – aromatai. Menininkams tinka drąsesni, avangardiniai kvepalai.“

Pagal prekių ženklą. „Būtų gerai, jei prieš ieškodami kvepalų užmestumėte akį į žmogaus naudojamų aromatų lentyną. Tai leidžia bent jau įsivaizduoti priimtinų kvapų diapazoną. Paprastai to paties prekių ženklo kvepalai turi tam tikro bendrumo, juos siejančias pagrindines natas.“

Pagal poreikius. „Jei norite suteikti saugumo pojūtį, tiks vanile, citrusais, uogomis dvelkiantys aromatai. Jei parfumerijos klasika – vanilė – atrodo banalu, ieškokite rimtesnių alternatyvų – kvepalų su santalu, šiltomis medienos, tropinių gėlių, tarkim, kvapiųjų kanangų, natomis.“

Susikurk pati!

Kuo daugiau kriterijų, tuo daugiau painiavos. Juk negali nuspėti, koks aromatas kokius prisiminimus artimam žmogui pažadins. Laimei, kolegė papasakoja apie unikalią naujovę Lietuvoje – galimybę susikurti kvepalus pačiam.

Traukiu pas šios idėjos autorių, netikėtai parfumerio talentą atradusį aktorių, kvepalų dirbtuvių „FUMparFUM“ įkūrėją Aistį Mickevičių. Paklaustas, ar įmanoma išrinkti kitam žmogui kvepalus, iš pradžių gana kategoriškai atsako „tikrai ne“, vis dėlto ilgainiui atlyžta. Pasak jo, labai pasistengus, pataikyti gal ir įmanoma. „Būna, kad žmonės kai kurių komponentų tiesiog nepakenčia, – sako jis. – Dirbdamas šioje srityje pastebėjau įdomią tendenciją. Daugumą žmonių galima suskirstyti į dvi dideles grupes: tuos, kurie nekenčia jazminų kvapo, ir tuos, kurie nekenčia rožių. Retai kada būna, kad žmogui patiktų šios abi natos. Daug kas priklauso ir nuo žmogaus odos.“

Orientuotis pagal tai, kuo žmogus kvėpinosi iki šiol, irgi – ne išeitis. „Negali būti tikras, ar tai, kas jam patiko vakar, patinka ir šiandien, – sako A. Mickevičius. – Turėti vienus kvepalus išvis yra atgyvena. Žmonės jų turėtų turėti kelis: vakarui, dienai, tam tikrai nuotaikai, sezonui ir pan. Kartais renkiesi kvepalus ne pagal tai, kaip kvepi, o pagal tai, kaip norėtum kvepėti.“

Kūrėjas siūlo nesivadovauti ir klišėmis, esą blondinėms labiau tinka lengvi, gaivūs, o brunetėms – sunkūs, rytietiški kvepalai. Dažniau pasitvirtina temperamento stereotipai. Gležnos, švelnios, trapios moterys, pasak Aisčio, išties dažniau renkasi gėlėmis, vaisiais, uogomis dvelkiančius kvepalus. O gal yra kas nors, kas tiktų beveik visiems? A. Mickevičius sako pastebėjęs, kad toks yra bergamočių aromatas. Jam neteko sutikti žmogaus, kuriam nepatiktų šio citrusinio augalo vaisių kvapas. Daugumai labai geras emocijas sukelia vanilė, tik kai kuriems šis kvapas atrodo pernelyg banalus. Aistis prasitaria, kad viena jo turima odos grynoji esencija labai patinka ir vyrams, ir moterims.

„Yra ir kvepalų mados, – sako parfumeris. – Pastaruoju metu lietuvės yra labai pamėgusios elitinius kvepalus, ypač – sunkius, stiprius, rytietiškus, medienos, smilkalų. Kad kvepėtų stipriai, ilgai ir iš toli. Manau, taip yra todėl, kad mūsų klimatas gana šaltas, o tokie kvapai sušildo. Savo prigimtimi, matyt, vis dar esame tie iš miško atklydę pagonys, ilgai mitę žvėriena, nes daugumai artimi kvepalai su gyvūninės kilmės, muskuso, prieskonių natomis. Dieną tokiais dvelkiantis žmogus gali atrodyti keistokai.“

Iš žurnalo „Moteris“ archyvo (Vida Press nuotr.)

A. Mickevičius apgailestauja, kad kvepalus vis dar renkamės intuityviai, pagal vieną kriterijų – patinka ar nepatinka. „Kvapų pasaulio mes nepratę analizuoti. Labiau mokomės matyti, girdėti, ragauti, o ne uosti, – pastebi jis. – Pirmykščiam žmogui uoslė padėjo išgyventi: atskirti gerą maistą nuo sugedusio, medžioti, susirasti seksualinį partnerį. Šiais laikais visa tai egzistuoja tik pasąmonės lygmeniu. Vis dėlto, renkantis kvepalus, racionalumas, analizė tikrai praverstų. Turi pagalvoti apie tai, kokią informaciją apie tave skleis, tarkim, geidulingas kvapas.“ Dovanodamas artimam žmogui galimybę susikurti kvepalus įteiki ne tik unikalių, vienintelių, jam tinkamų kvepalų buteliuką, bet ir galimybę sužinoti daugiau apie save, kvapų pasaulį, pauostyti grynąsias įvairių aromatų esencijas.

Kaip gi vyksta asmeninių kvepalų kūrimo procedūra? „Pirmiausia aš susitinku su žmogumi, pasikalbame apie tai, ko jis maždaug norėtų, – pasakoja A. Mickevičius. – Pageidavimų būna gana įdomių. Pavyzdžiui, Rygoje viena gydytoja norėjo kvepalų „apie nieką“: kad būtų vos užuodžiami ir kad nesuprastum, kas tai. Viena mergina norėjo kvepalų, kurie primintų XVIII a. mikstūrą nuo kosulio. Pabendravęs su žmogumi atrenku, kokios esencijos jo kvapų puokštei tiktų, ir duodu uostyti. Iš to, ką klientas atsirinko, sukuriu kvepalus.“ Kantrybės! Parsineštus kvepalus dar reikia mažiausiai porą savaičių brandinti tamsioje ir vėsioje vietoje – kad susidraugautų esencijų molekulės. Toks aromatas tampa sodresnis ir išraiškingesnis.

Ar visada pavyksta įtikti? Aistis neslepia – būna visko. Daug kas priklauso ir nuo žmogaus parfumerinio išprusimo. „Štai viena moteris apie 30 metų kvėpinosi „Boucheron“ kvepalais „Jaipur“ ir panoro išbandyti ką nors kita, – prisimena jis. – Tik štai bėda: teoriškai lyg ir norisi ko nors kitka, bet intuityviai vis tiek ieškai kažko panašaus. Kad ir ką bandėm, vis – ne tai. Jei žmogus ilgai kvepinasi vienu aromatu, jis tampa tarsi vizitine kortele, uniforma. Pats asmuo neįsivaizduoja savęs dvelkiant kaip nors kitaip.“

Vis dėlto, kaip tipiška pragmatiška lietuvė, negaliu neužduoti dar vieno klausimo: „Ar kvapas ilgai laiko?“ Aistis nusijuokia ir patikina, kad tai bene dažniausiai lietuvių užduodamas klausimas. „Lietuviai nori, kad, pasipurškę pirmadienį, dar kvepėtų sekmadienį, – sako jis. – Aš naudoju esencijas iš tų pačių fabrikų, iš kurių jas ima ir prancūzų parfumeriai. Vis dėlto atsakymas į Jūsų klausimą labai priklauso ir nuo to, kaip kvapas dera su jūsų oda, koks jūsų amžius, kaip maitinatės, kokia hormonų pusiausvyra. Tarkim, ant vyrų odos geriau laikosi medienos natos, ant moterų – gėlių. Vidutiniškai kvapiojo vandens kvapas laikosi apie 8 valandas.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis