Konsultuoja „Jauna oda“ medicinos kosmetologė Nomeda Morkūnienė.
„Pigmentinės dėmės dažniausia įvardijamos ne tik kaip estetinė problema, bet ir kaip psichologinis diskomfortas. Todėl daugelis žmonių visomis įmanomomis priemonėmis siekia jų atsikratyti,“ - sako medicinos kosmetologė Nomeda Morkūnienė.
Pirmiausia turėtumėte prisiminti, kad padidėjusi odos pigmentacija yra ne tik kosmetinė problema. Ji taip pat gali būti ir žmogaus sveikatos indikatorius. Jei pigmentinės dėmės atsiranda staiga ir dideliais kiekiais, būtina kreiptis ne tik į grožio specialistą, bet ir apsilankyti pas gydytojus: dermatologus, ginekologus bei endokrinologus.
Taigi, svarbiausia išsiaiškinti priežastį.
Hiperpigmentacija – tai reiškinys, kai dėl sutrikusios apsauginio odos pigmento melanino gamybos ant odos atsiranda tamsių dėmių. Pagrindinės atsiradimo priežastys:
* Kaip taisyklė, saulės spinduliai, ypač UVA yra pagrindinis kaltininkas. Jie veikia melanocitus, odos ląsteles, gaminančias melaniną. Šios ląstelės ir lemia odos pigmentaciją.
* Pigmentinių dėmių gali atsirasti ar padaugėti, jei būdami saulėje naudosite kremus, losjonus, dezodorantus, kvepalus ar kitas kosmetikos priemones, kuriose yra alkoholio. Pigmentaciją gali išprovokuoti ir kai kurie vaistai, pvz.:antibiotikai. Veido srityje pigmentinės dėmės gali atsirasti naudojant netinkamus kremus ar muilus.
* Lėtinės ligos– ginekologinės, kepenų, inkstų, skydliaukės. Taip pat galima antrinė odos pigmentacija, po to tokių ligų, kaip egzemos, atopinio dermatito, plokščiosios kerpligės, piodermos.
* Odos pigmentaciją gali sukelti ir skatinti aknė.
* Esant vitaminų, mineralinių medžiagų ar fermentų trūkumui, ypač vitamino C ir folio rūgšties.
* Pigmentinės dėmės dažnai būna nėštumo metu. Tai nėštumo metu suaktyvėjusios hipofizės, išskiriančios hormoną melanoforminą, veiklos rezultatas.
* Įvairūs hormoniniai pokyčiai, kontraceptinės tabletės, hormonų terapijos.
* Su amžiumi susiję pokyčiai, medžiagų apykaitos sutrikimai. Vyresniame amžiuje sutrinka odos stabili kolageno ir elastino skaidulų struktūra, prarandamas gebėjimas kaupti ir išlaikyti drėgmę. Prasideda netolygi melanino gamyba odos pigmentinėse ląstelėse.
* Stresas, agresyvūs aplinkos veiksniai.
Dėl gydymo taktikos iš pradžių geriau pasitarti su dermatologu, o paskui – su patyrusiu kosmetologu. Panaikinti pigmentines dėmes nėra lengva, bet yra specialių kosmetologinių priemonių, kurios gali padėti. Žinoma, rezultatai priklauso nuo pigmentacijos atsiradimo priežasties bei intensyvumo. Svarbiausia, kad tai būtų bendras darbas: specialisto (profesionalios procedūros) ir kliento (naudojant parinktas kasdieninias kosmetines priemones), pastebi kosmetologė N. Morkūnienė.
Rudens-žiemos laikotarpis – tinkamiausias metas kovoti su tamsiomis dėmėmis ir atlikti profesionales procedūras, kurių yra labai daug. Su pigmentacija padeda kovoti įvairios šveičiamosios procedūros, kaip pvz.: rūgštiniai pilingai, fermentiniai pilingai ar dermabrazija. Pagelbėti gali ir mezoterapija, krioterapija ar fototerapija. Veiksminga siekiant rezultatų yra lazerinė korekcija.
Žinoma, norint išvengti pigmentinių dėmių, būtina naudoti specialius kasdieninius odos priežiūros produktus (šveitiklius, kremus, serumus, kaukes), kuriuos kosmetologas parenka individualiai. Kasdienės odos priežiūros priemonėse galėtų būti hidroksino, vitamino C, arnikos, citrinų, petražolių eterinių aliejų, balinamųjų augalinių kompleksų, japoniško šilkmedžio ar greipfruto ekstraktų. Namuose galite naudoti įvairias augalines priemones: juodųjų ar raudonųjų serbentų, aviečių, kiaulpienių, petražolių, kraujažolių, vyšnių kaukes. Pagelbės ir baltasis molis, citrusiniai aliejai bei vaisiai, kefyras, pasukos ar net virtos bulvės. Nereikia pamiršti kosmetikos priemonių, kurių sudėtyje yra SPF bei antioksidantų, taip pat produktų, kurie padeda išsaugoti drėgmę bei stabdo odos senėjimą.
Tinkama mityba, taip pat padeda išvengti dėmių susidarymo. Valgykite maistą, kuriame gausu vitaminų C ir B grupės. Jos padeda normalizuoti melanino apykaitą bei odos atspalvį. Jeigu nesate alergiškas citrusiniams vaisiams, valgykite jų pakankamai ir patenkinsite vitamino C poreikį bei tikrai pagražinsite odą.
Taigi, svarbiausi pigmentuotos odos priežiūros būdai: šveitimas, balinimas, drėkinimas ir apsauga nuo saulės. Svarbu, kad tai būtų atliekama tinkamai, tinkamu metu ir su didele doze kantrybės.