Kodėl rudenį daugumą aplanko liūdesys?

Ruduo dažnai sukelia prieštaringų jausmų: vieniems jis patinka dėl spalvingo peizažo, vėsaus, bet dar ne itin šalto oro, o štai kiti rudenį pradeda jausti liūdesį, nuovargį ar netgi depresiją. Kokia gi šio sezoninio pokyčio priežastis?

Sezoninis afektinis sutrikimas (SAS). SAS yra depresijos forma, kuri atsiranda dėl metų laikų kaitos. Šis sutrikimas dažniausiai pasireiškia rudenį, kai dienos staiga pradeda trumpėti, o saulės šviesa mažėja. Mažesnis dienos šviesos kiekis gali sukelti melatonino (miego hormono) gamybos pokyčius, o tai lemia miego problemas ir nuotaikos pokyčius.


Vitaminų trūkumas. Rudenį dėl saulės šviesos sumažėjimo gali imti trūkti vitaminų, ypač vitamino D. Šio vitamino trūkumas lemia paūmėjusį liūdesį at netgi depresiją.


Gyvenimo ritmo pokyčiai. Rudenį dauguma išlydi vaikus į mokyklas, užsibaigia sodo, daržo ar kiemo darbai. Atsiranda daugiau laiko, tačiau visą vasarą žmogus aktyviai dirbęs ar netgi aktyviai poilsiavęs, gana sunkiai pereina į naująjį ritmą. Šie pokyčiai gali sukelti stresą, kas lemia ir liūdesio atsiradimą.


Socialinė izoliacija. Kadangi orai vis labiau vėsta, tai natūralu, kad žmonės daugiau laiko praleidžia ne lauke, gryname ore, o namuose. O tai gali sumažinti socialinį žmonių gyvenimą. Socialinė izoliacija gali sukelti liūdesį ar jausmą, kad esi vienišas.


Kaip susitvarkyti su užklupusia rudenine melancholija?


Gaudykite kiekvieną saulės spindulį. Stenkitės praleisti daugiau laiko lauke rytais, iki pietų meto, kol saulė dar džiugina mus. Kita išeitis – šviesos terapija.


Išlikite fiziškai aktyvūs. Manoma, kad reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti mažinti depresijos simptomus ir gerinti nuotaiką.


Gyvenkite socialinį gyvenimą. Natūralu, kad niūrėjant dienoms norisi daugiau laiko praleisti namuose, tačiau pasistenkite atrasti laiko savo šeimai, artimiesiems ir draugams. Ieškokite pramogų, kurios priverstų jus ir pakrutėti, ir pabendrauti su kitais žmonėmis. Ruduo – puikus metas grupinėms treniruotėms.


Konsultuokitės su specialistu. Vis dėlto, jei jaučiate, kad liūdesys ar depresija įsišaknija ir pradeda kelti rūpestį ar nerimą, kreipkitės į psichologą ar psichoterapeutą.


Ruduo neabejotinai atneša su savimi pokyčius, su kuriais kai kuriems iš mūsų sunkiau susitaikyti. Svarbu prisiminti, kad nesate vieni su šiais jausmais, ir yra būdų, kaip padėti sau jaustis geriau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis