Medicinos ir chirurgijos centro NORTHWAY kineziterapeutė Jurgita Skiotytė sako, jog svarbiausia neužmiršti apšilti, sekti savo laikyseną, pratimo atlikimo greitį, kokybę ir skirtingus raumenis treniruojančius pratimus. Net vienos iš penkių taisyklių pažeidimas gali lemti bevertį treniravimąsį.
Kokiais pratimais reikėtų apšilti prieš treniruotę ir atsipalaiduoti po sporto?
Neatlikus apšilimo (pramankštos) arba jį atliekant netinkamai padidiname riziką patirti traumą, tad prieš pradedant bet kokį sportą yra būtina taisyklingas ir kokybiškas apšilimas.
Pradedant sportuoti sporto salėje su svarmenimis dažniausiai apšilimui rekomenduojami įvairūs kardio treniruokliai, atsižvelgiant į kiekvieno asmens sveikatos būklę. Tarkime, esant stuburo išvaržai, rekomenduojamas dviračio mynimas. Po apšilimo būtina atlikti tempimo pratimus kojoms, rankoms ir nugarai.
Jeigu asmuo ateina į sporto klubą pirmą kartą, nederėtų drovėtis trenerio. Nebijokite iki smulkmenų išklausinėti, kad ir įkyriai, ar teisingai atliekate apšilimą. Užbaigus treniruotę, priklausomai nuo sudarytos jums trenerio programos, rekomenduojami kardio treniruokliai, po kurių seka tempimo ir atsipalaidavimo pratimai visam kūnui.
Visada lengviau treniruoti stipriąsias raumenų grupes, o sunkiau – silpnesnes, tačiau būtina išlaikyti balansą.
Skubėdami sportuoti ryte ar po darbo, žmonės pratimus atlieka greitai, mat nori pabaigti treniruotę anksčiau. Kokiu greičiu reikėtų sportuoti taisyklingai? Kodėl svarbu neskubėti?
Sportas turi teikti malonumą, o ne kančias. Sportuoti reikia atsakingai, neskubant, nestresuojant, ramiai, nuolat nežvilgčiojant į laikrodį. Priklausomai nuo tikslų, skiriamas skirtingas tempas įvairiems pratimams, tad svarbu jį išsiaiškinti. Skubėjimas, neapdairumas priveda prie raumenų mikro plyšimų, kurie pagreitina traumų tikimybę, tad rezultatas gali ne nudžiuginti, bet priešingai, nuvilti.
Netaisyklingas sėdėjimas darbe dažnai iškreipia mūsų laikyseną, tad ir sportuodami užmirštame išsitiesi. Kokia yra taisyklinga laikysena ir kokią įtaką ji turi?
Taisyklinga laikysena – tai raumenų ir griaučių pusiausvyra, kuri apsaugo kūno segmentus bei sąnarius nuo perkrovos, mikrotraumatizmo ar degeneracinių distrofinių pasikeitimų. Ji užtikrina optimalią raumenų veiklą ir maksimalų komfortą krūtinės ląstos bei pilvo ertmės organams. Ydinga laikysena buityje ar darbe ilgainiui išauga į opias, rimtas problemas, kurios „išryškėja“ sporto metu. Dažniausiai tokie asmenys sporto metu neteisingai jaučia kūno kitimą erdvėje, jutimas būna sutrikęs, todėl būtinas specialisto ar trenerio įsikišimas tol, kol suprantamos klaidos ir išmokstama savarankiškai sportuoti.
Darydami sudėtingesnius pratimus, dažnai žmonės neatlieka jų iki galo. Kur yra esmė – pratimų kiekyje ar kokybėje? Kodėl?
Vienareikšmiškai svarbiausia yra kokybė. Didelis pratimų pakartojimų skaičius ar nekokybiškai atliekamas sudėtingas pratimas neatneš norimų rezultatų. Anaiptol, tik pakenks jūsų laikysenai ir sveikatai.
Pradedant sportuoti sporto salėje su svarmenimis dažniausiai apšilimui rekomenduojami įvairūs kardio treniruokliai, atsižvelgiant į kiekvieno asmens sveikatos būklę. Po apšilimo būtina atlikti tempimo pratimus kojoms, rankoms ir nugarai.
Ne tik vyrų, bet ir moterų problema yra per didelis vienos (tvirtesnės) raumenų grupės treniravimas. Tuo tarpu ne tokie mėgstami, silpnesnės grupės pratimai lieka antroje vietoje. Kokios pasekmės gresia, raumenų grupes treniruojant nevienodai?
Visi esame skirtingi asmenys su savomis laikysenos problemomis. Visada lengviau treniruoti stipriąsias raumenų grupes, o sunkiau – silpnesnes, tačiau būtina išlaikyti balansą. Dažnai vyrai, norėdami pasipuikuoti, dirba tik su viršutine kūno dalimi, pamiršdami apatinę. Žiūrint vizualiai, matoma gražiai ištreniruota krūtinė, nugara, rankos ir pečių linija, tačiau nuleidus akis pasirodo graudus vaizdas – kojos neproporcingai smulkios, lyginant su viršutine kūno dalimi. To pasekmė – estetinio kūno grožio nebuvimas ir neproporcingai apkraunami sąnariai, kurie vėliau dėl to gali sukelti nepageidaujamus skausmus. Svarbu kiekvieną treniruotę skirti bent po truputį dėmesio visoms raumenų grupėms.