Grožiui ir sveikatai: vitaminai, kurie naudingi kiekvienos moters organizmui

Ne paslaptis, kad atkeliavus rudeniui jaučiamės vangesni, o neretai paveda ir sveikata. Nieko keisto: vasarą mėgaujamės saulės spinduliais, valgome daugiau šviežių vaisių ir daržovių, tad aprūpiname organizmą būtinu kiekiu vitaminų. Deja, sukaupti naudingųjų medžiagų visiems likusiems metams organizmas negali, todėl kartais reikia jam padėti.

KAULAMS STIPRINTI. Dažniausiai ieškome multivitaminų ir kalcio, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į vitaminą D ir magnį

Kalcio trūkumas išties gali sukelti osteoporozę, tačiau pernelyg daug jo vartojant sutrinka geležies pasisavinimas ir kyla mažakraujystės rizika. Perdozavimas siejamas ir su didesne širdies priepuolių tikimybe. Standartinė rekomenduotina dozė – 700 mg per dieną, ją nesunkiai galima gauti valgant pieno produktų ir žalių lapinių daržovių.

Kiek jums reikia vartoti kalcio, turi būti nustatyta tyrimais. Jei labai nerimaujate dėl savo kaulų būklės, pirmiausia papildykite vitamino D atsargas, nes jis padeda organizmui kalcį pasisavinti. Net jei nėra aiškių osteoporozės požymių, patariama nuo trečiojo gyvenimo dešimtmečio vidurio kasdien suvartoti dvigubą nei nustatytoji mitybos norma vitamino D dozę – apie 800 IU. Toks kiekis palaiko normalią kalcio ir fosforo apykaitą (tai labai svarbu kaulų sveikatai), be to, daro teigiamą poveikį imuninei sistemai, raumenų jėgai ir masei.

ODOS GROŽIUI. Dažniausiai ieškome vitamino A ir seleno, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į vitaminą C ir omega 3 riebalų rūgštis

Jei vitamino A jums netrūksta, nesitikėkite jį vartodama stebuklingai pagražinti odą – greičiau jau nutiks priešingai. Jo, kaip, beje, ir seleno, perteklius gali smarkiai pakenkti: perdozavus seleno ima slinkti plaukai, skilinėja nagai, prastėja odos būklė, o vartojant per daug vitamino A galimi kepenų ir kaulų pažeidimai, vėmimas, galvos skausmas, dvejinimasis akyse. Per dieną reikia 0,6 mg vitamino A (tai lengvai pasiekiama dažnai valgant kiaušinių bei riebių žuvų) ir 100 mg seleno.

Vitaminas C saugo odą nuo laisvųjų radikalų, kurie skatina senėjimo procesus, be to, jis būtinas kolagenui gaminti. Omega 3 riebalų rūgštys suteikia odai papildomo švytėjimo, nes padeda sukurti natūralų riebalų barjerą, saugantį ją nuo išsausėjimo ir spuogų.

IMUNITETUI STIPRINTI. Dažniausiai ieškome multivitaminų komplekso, vitamino C bei cinko, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į vitaminą D ir ežiuolę

Daugelis mūsų geria multivitaminų tikėdamiesi išvengti ligų, tačiau derindami juos su vitaminu C bei cinku rizikuojame persistengti. Per didelis cinko kiekis gali sukelti mažakraujystę, sumažinti organizmo galimybes pasisavinti varį, kuris būtinas raudonosioms kraujo ląstelėms (eritrocitams) gaminti. Britų mitybos fondo specialistų teigimu, netgi vitaminas C – ne panacėja: patvirtintais faktais, per didelės jo dozės (daugiau kaip 2000 mg per dieną) gali sukelti pykinimą, vėmimą ir viduriavimą.

Vitaminas D - naujasis imuniteto karžygys. Nustatyta, kad imuninė sistema bus saugoma nuo infekcijų, jei per dieną jo bus suvartojama 800 IU ir net daugiau. O štai ežiuolė, tyrimų duomenimis, išjudina baltąsias kraujo ląsteles (leukocitus) ir gali sutrumpinti ligos trukmę.

MOTERIŠKOMS PROBLEMOMS SPRĘSTI. Dažniausiai ieškome jonažolių ir nakvišų, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į vitaminą B6, cinką ir magnį

Kova su PMS nėra labai lengva, tačiau palengvinti nemalonius simptomus įmanoma. Liaudies medicinoje populiariausias vaistas - jonažolės ir nakvišos, tačiau šie preparatai gali sukelti skrandžio veiklos sutrikimus, taigi vartoti reikėtų labai atsargiai.

Atliktų tyrimų duomenimis, PMS sietinas su vitamino B6 trūkumu, todėl šio vitamino patariama kasdien suvartoti po 100 mg. Kad jo poveikis būtų maksimalus, vertėtų pridėti cinko (15 mg per dieną) bei magnio (200 mg per dieną), kuris vadinamas gamtiniais raminamaisiais. Beje, magnis, į organizmą patenkantis su vaisių ir daržovių sultimis, absorbuojamas greičiau ir geriau nei tas, kurį vartojame tabletėmis. Šį mikroelementą geriau pasisavinti padeda ir organizmo puikiai toleruojamos magnio druskos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis