Hormonas leptinas
Leptino pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio „leptos“, reiškiančio „lieknas“. Tai riebalų ląstelių produktas, atliekantis tarpininko vaidmenį tarp šių ląstelių ir mūsų smegenų. Esant nutukimui ar antsvoriui neretai pastebima sumažėjusi leptino koncentracija. Pagrindinė šio hormono funkcija – alkio malšinimas. Būtent leptinas siunčia signalą smegenims, kad jau pasiektas sotumo pojūtis. Kuo daugiau į kraują išskiriama leptino, tuo stipresnis norą valgyti slopinantis signalas smegenims siunčiamas.
Kaip sukontroliuoti šį hormoną? Paprasčiausias būdas užtikrinti normalų leptino kiekį organizme yra reguliarus vidutinio intensyvumo fizinis krūvis ir miegas. Nustatyta, jog žmonės, reguliariai išmiegantys 7-8 valandas per parą, žymiai rečiau skundžiasi alkio protrūkiais nei tie, kurie patiria nuolatinį miego stygių. Beje, specialistai pataria eiti miegoti iki 23 valandos vakaro - taip organizmas geriausiai pailsi.
Hormonas grelinas
Grelinas – tai Japonijos mokslininkų atrastas hormonas, neretai vadinamas alkio hormonu. Jis - tarsi priešingybė prieš tai minėtam leptinui: kuo didesnė leptino koncentracija, tuo sotesni jaučiamės, o su grelinu viskas atvirkščiai - kuo didesnė jo koncentracija, tuo didesnis ir alkis. Kai tik skrandyje nebelieka maisto, skrandžio ląstelės pradeda sintetinti šį hormoną. Pavalgius grelino veikla nuslopinama.
Kaip sukontroliuoti šį hormoną? Šiuo atveju pagrindinis pagalbininkas - reguliari mityba. Valgykite 4-5 kartus per dieną nedidelėmis porcijomis, išlaikydami maždaug vienodą laiko tarpą tarp valgymu. Tokiu būdu skrandis visuomet turės veiklos ir grelinas neturės galimybės kauptis.
Hormonas kortizolis
Bet koks mūsų patiriamas stresas siunčia organizmui signalą, kad metas gaminti kortizolį - pavojaus hormoną, padedantį mums pasiruošti kritinėms situacijoms. Gaminantis šiam hormonui, pakyla kraujospūdis bei cukraus lygis kraujyje - taip organizmas tarsi paruošiamas aktyviai veiklai. Jeigu gliukozė nėra sudeginama, ji virsta riebalais.
Kaip sukontroliuoti šį hormoną? Specialistai pirmiausia pataria sumažinti kavos kiekį, mat būtent kava stipriai pakelia kortizolio lygį ir taip verčia kūną kaupti riebalus. Vietoj puodelio kavos geriau išgerkite juodos arbatos. Kitas patarimas - suderinti sportą ir streso mažinimą. Šiuo atveju tobulai tiktų jogos ar panašaus pobūdžio treniruotės, kurios pernelyg neišvargins kūno ir tuo pačiu padės nusiraminti.
Hormonas estrogenas
Tai bene žinomiausias grožio ir moteriškumo hormonas, kurio dėka mūsų figūra įgyja žavių moteriškų apvalumų. Deja, estrogeno perteklius patrauklumo ir žavesio tikrai neprideda, o ima varginti nemaloniu ir sunkiai kontroliuojamu apatinės kūno dalies ir pilvuko pilnėjimu. Kalbant apie svorį, estrogenas eina išvien su insulinu. Pastarasis gliukozę paskirsto į kepenis, raumenis ir riebalus. Jei estrogeno lygis pakyla, sumažėja atsparumas insulinui, todėl sutrinka gliukozės paskirstymas - didžioji dalis virsta paprasčiausiais riebalais.
Kaip sukontroliuoti šį hormoną? Pagrindinis patarimas - rinktis daug skaidulų turinčius maisto produktus. Geriausi skaidulinių medžiagų šaltiniai yra rupiai maltų grūdų duona, dribsniai, sėlenos, lapinės daržovės, ankštiniai, daržovės ir vaisiai su odele, sėklos.