Su blogo burnos kvapo problema nuolatos susiduria maždaug 35-45 procentai pasaulio gyventojų, tačiau dažnu atveju prasto savo burnos kvapo nejuntame, todėl ir problemos spręsti neskubame. Retais atvejais nemalonus kvapas būna susijęs su skrandžio ar virškinamojo trakto problemomis, tačiau daugumoje atvejų blogo kvapo iš burnos kaltininkas – liežuvis.
Kaip išsisiaškinti, kad jus kankina nemalonus burnos kvapas?
Pats parasčiausias metodas - atsistoti prieš veidrodį ir apžiūrėti savo liežuvį. Jeigu liežuvis padengtas gelsvomis ar baltomis apnašomis, tikėtina, kad jį dengia bakterijų sluoksnis. O kur bakterijos - ten ir nemalonūs kvapai.
Papildomai galima atlikti dar du blogo burnos kvapo testus: palaižykite savo ranką ir palaukite kelias sekundes, kad seilės spėtų išdžiūti. Tuomet pauostykite palaižytą vietą ir suprasite, koks yra tikrasis jūsų burnos kvapas. Kitas variantas - aplaižyti šaukštelį ir po kelių sekundžių jį pauostyti.
Svarbiausias žingsnis - teisinga burnos higiena
Burnos ertmės valymas nuo kenksmingų mikroorganizmų – kasdienis ritualas, tačiau valydami dantis dažnai pamirštame, kad bakterijos kaupiasi ne tik ant pačių dantų, tačiau ir jų tarpeliuose bei ant liežuvio. Stomotologai rekomenduoja naudoti tarpdančių siūlą kiekvieną kartą po valgymo - taip maksimaliai pašalinsite maisto likučius ir neleisite bakterijoms kauptis.
Norint turėti gaivų kvapą iš burnos, būtina valyti ir liežuvį. Liežuvio valikliai greitai pašalina bakterijas ir užkerta kelią jų kenkėjiškai veiklai. Liežuvio gremžtukas kuo puikiausiai nuvalys susikaupusias apnašas. Jei specialaus gremžtuko neturite, apnašas nuo liežuvio galite nuvalyti ir paprasčiausiu dantų šepetėliu. Vis tik klinikiniais tyrimais įrodyta, kad liežuvio grandikliu nuvalysite net 75 proc. lakiųjų sieros junginių, nes grandiklis labiau atitinka liežuvio anatomiją, o tuo tarpu su šepetėliu jų pašalinsite tik 45 proc.
Valyti liežuvį reikėtų ne tik dėl gaivaus burnos kvapo, bet ir dėl savo sveikatos, mat per ilgą laiką besikaupiančios ir nešalinamos bakterijos tampa pavojingai toksiškomis. Toksinai sukelia uždegimus ir pažeidžia dantenų audinį, o tuomet prasideda kur kas rimtesnės problemos, nei paprasčiausias blogas burnos kvapas.
Trys burnos higienos žingsniai:
1. Ne mažiau nei 2 minutes dantis valome šepetėliu, naudodami dantų pastą.
2. Specialiu siūlu arba šepetėliu pašaliname maisto likučius iš tarpdančių.
3. Specialiu šveitikliu ar paprastu šepetėliu nuvalome liežuvio paviršių.
Efektyvūs laikini pagalbininkai
Jei nemalonų burnos kvapą reikia įveikti akimirksniu, o galimybės išsivalyti dantis ir pašalinti susikaupusias bakterijas neturite, siūlome jums kelis efektyvius metodus.
Vietoj kramtomosios gumos su savimi rankinėje turėkite džiovintos apelsinų ar citrinos žievelės. Šių vaisių žievelė kur kas efektyviau naikina nemalonius kvapus, nei kramtomoji guma. Jei iki šiol buvote pamėgę mėtines kramtomas gumas, pakeiskite jas paprasčiausiais mėtos lapeliais. Atlikti tyrimai rodo, kad mėtinių pastilių ir gumos poveikis yra ne ilgesnis kaip 3 valandos ir dažniausiai yra pasiekiamas dėl mėtos, o ne dėl kitų veikliųjų medžiagų poveikio.
Ar pastebėjote, kad atsikėlus ryte burnos kvapas dažniausiai būna itin nemalonus. Per naktį burnos gleivinė išsausėja, o bakterijos kur kas geriau jaučiasi sausoje ertmėje. Todėl sukurkite joms nepalankias sąlygas gerdami daugiau vandens. Jei reikia akimirksniu panaikinti blogą burnos kvapą, įmaišykite į stiklinę vandens šiek tiek druskos ir pagargaliuokite. Druska puikiai kovoja su bakterijomis ir jų sukeliamu nemaloniu kvapu.
Kavą pakeiskite arbata. Kava gali stipriai prisidėti prie blogo burnos kvapo atsiradimo, o žalioji arbata gali padėti jo atsikratyti. Žaliojoje arbatoje esantys antioksidantai sunaikina kai kurias burnoje esančias daleles, kurios sukelia blogą kvapą ir dantų ėduonį.